Morzsák

Oldal címe

Kutatási Adatok Magyarországon - Hozzáférés, gondozás, megosztás

Címlapos tartalom

A Magyar Tudomány Ünnepe - A Magyar Tudományos Akadémia programsorozata

A Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat keretében az ELKH ARP Projekt munkatársai kutatási adatokról és adatarchiválási gyakorlatokról beszélnek. Szó lesz az open science-ről, a digitális objektumokról a kutatás területén, adatok archiválásáról és kutatói igényekről.

A rendezvény során többek között Kacsuk Péter (SZTAKI) a repozitóriumhasználatban rejlő lehetőségekről, nemzetközi tudományos infrastruktúrákról, FAIR adatkezelésről beszél, Szilágyi Edit (Wigner Fizikai Kutatóközpont) a kutatási adatokról, adatvesztésről és adathordozókról számol be, Meiszterics Enikő (Társadalomtudományi Kutatóközpont) a felhasználók, azaz a különböző tudományterületeken tevékenykedő kutatók adatkezelési gyakorlatait és igényeit foglalja össze az előzetes felmérések alapján, Kovács Lászlótól (SZTAKI) pedig megtudhatjuk, mi fán terem a fair digital object.

Minden érdeklődőt szeretettel várunk a SZTAKI Nagy Tanácstermében vagy Zoomon! A rendezvényen való részvétel előzetes regisztrációt nem igényel.

További információkért kérjük, látogassanak el a HUN-REN ARP weboldalára.

Részletes program

Az ELKH Adatrepozitórium projekt – motiváció

Presenters
Szilágyi Edit

Az előadásban több kérdés hangzik el a kutatási adatokról, azok keletkezéséről és archiválásról, illetve arról, hogy hogyan érdemes a kutatónak adatrepozitóriumban tárolnia az adatait. Ezekre a kérdésekre minden kutatónak saját kutatási tapasztalata alapján kell megtalálnia a válaszokat. A kérdések megválaszolása egy kicsit közelebb visz majd a FAIR (Findable, Accessible, Interoperable, Reusable – azaz megtalálható, hozzáférhető, szabványos és újrafelhasználható) és a CARE (Collective benefit, Authority to control, Responsibility, Ethics; azaz kollektív haszon, ellenőrzési jogkör, felelősség, etika) adatkezelés elveinek elsajátításához.

Az ELKH Adatrepozitórium Platform (ELKH ARP) projekt bemutatása

Presenters
Kacsuk Péter

Az ELKH Adatrepozitórium Platform (ELKH ARP) projekt egy olyan új adatrepozitóriumi infrastruktúra-szolgáltatás alapjainak megteremtését célozza meg, ami a teljes ELKH intézményhálózat folyamatos, hosszútávú kutatási adatkezelését képes lesz támogatni. A projekt a kutatási adatok kezelésének alapvető feltételeit, az adattároláshoz és -megosztáshoz szükséges humán-, és műszaki infrastruktúrát hozza létre. Az előadás ismerteti a projekt célkitűzéseit, a megvalósítás módszereit és eszközeit, ill. a projekt során létrehozandó FAIR adatrepozitórium infrastrukturájának tervezési szempontjait.

Kutatási adatok és adatkezelési gyakorlatok az ELKH-ban

Presenters
Meiszterics Enikő

Egy kutatási adatrepozitórium hatékony működtetéséhez elengedhetetlen a felhasználók, a különböző tudományterületeken tevékenykedő kutatók adatkezelési gyakorlatainak és igényeinek megismerése. Az ELKH ARP projektben szociológusok és informatikusok szoros együttműködésében valósult meg ez az igényfelmérés: ezekről lesz röviden szó az előadás során.

A digitális (kutatási) adatkezelés és tárolás objektum orientált paradigmája. Honnan indultunk, hova jutottunk és hova tartunk.

Presenters
Kovács László

A digitális adatkezelés FAIR módja jelenleg mint meghatározó elvárásrendszer járja át a digitális adatokkal foglalkozók gondolkozását és jelöli ki a tényleges cselekvéseik irányát mind a kutatói, mind pedig a kutatás támogatói szférában. A FAIR elvárásrendszer váratlanul gyors és széleskörű elterjedése meglepte a FAIR elvárások eredeti kidolgozóit leginkább azért, mert az eredeti kontextusbeli FAIR használat gyorsan átkerült más (nem tervezett) kontextusokba is, sok esetben eltorzított tartalmi értelmezésekkel. Az előadás ezt a jelenséget járja körül, s egyben bemutatja az ARP projektben tervezett digitális objektum-orientált (kutatási) adatkezelés alapjainak célzott megteremtését.