Morzsák

Oldal címe

HUN-REN Cloud

Címlapos tartalom

A HUN-REN Cloud célja

A HUN-REN Cloud (korábban ELKH Cloud) elsődleges célja, hogy a magyar tudományos közösséget támogassa a kutatásukhoz elengedhetetlen e-infrastruktúrával. A szükséges informatikai eszközök hosszadalmas beszerzési és üzembeállítási folyamata helyett a HUN-REN Cloud lehetőséget biztosít arra, hogy a kutatók gyorsan és könnyen hozhassák létre a kívánt kutatási környezetet -- akár órákon belül. Ráadásul az így létrejött e-infrastruktúrát a mindenkori igényeknek megfelelően dinamikusan tudják növelni, vagy csökkenteni. Amikor pedig a lefoglalt kapacitásokra már nincs szükségük, a felszabadult errőforrások a többi kutató számára válnak felhasználhatóvá. Ez a megközelítés idő- és költségtakarékos; a tudományos közösség és a teljes Magyar Kutatási Hálózat (HUN-REN) vonatkozásában is egy sokkal hatékonyabb e-infrastruktúra gazdálkodást eredményez, mint amit a hagyományos e-infrastruktúra beszerzési mód és üzemeltetés kínált.

A HUN-REN Cloud működési koncepciója

A HUN-REN Cloud egy e-infrastruktúra keretrendszer, ami lehetővé teszi, hogy a felhasználók a számukra szükséges e-infrastruktúrát hozzák létre a felhőben. A felhasználók tipikusan nem egyedi kutatóként vesznek részt a felhő használatában, hanem projektek tagjaként, azaz a HUN-REN Cloud projekt-orientált megközelítést alkalmaz. Egy projekt indítását a projekt vezetője kezdeményezheti egy projekt indító űrlap kitöltésével, melyben leírja a projekt célját, időtartamát és kapacitásigényét. Amennyiben a projekt elfogadásra kerül, a projekt megkapja az igényelt erőforrás kapacitást kvóta formájában. Ezen a kvótán belül aztán a projekt olyan e-infrastruktúrát épít fel, ami céljai számára a legmegfelelőbb (pl. Spark klaszter, Kubernetes klaszter, mélytanulást támogató környezet, stb.). A létrehozott projekt vezetője engedélyezheti egyéni kutatók csatlakozását a projekthez. A projekttagok közösen használják a projektben létrehozott e-infrastruktúrát. A különböző projektek egymástól teljesen izoláltak, egymás adataihoz nem férhetnek hozzá.

A HUN-REN Cloud és a referencia architektúrák

A felhasználni kívánt, összetett e-infrastruktúrát a felhőben felépíteni általában komplex, szakértelmet igénylő feladat, ezért a HUN-REN Cloud a tipikus, gyakran használt e-infrastruktúrák kiépítéséhez ún. referencia architekturákat biztosít, melyekből a kívánt infrastruktúra minimális időráfordítással felépíthető. A referencia architekturák előre gyártott, gondosan tesztelt, élesítésre kész e-infrastruktúrák, amikből paraméterezés és testreszabás után a projekt automatikusan felépítheti a kívánt e-infrastruktúrát.

Rendelkezésre álló referencia architektúrák és leírásuk

A tervek szerint a HUN-REN Cloud a nem tipikus e-infrastruktúrák felépítéséhez közvetlen segítséget nyújt a felhasználóknak, majd az így létrejött e-infrastruktúrából referencia architekturát készít, aminek tárolására és elérésére repozitóriumot biztosít. Így minden HUN-REN Cloud felhasználó elérheti és használhatja ezeket a speciális referencia architektúrákat is.

Az HUN-REN Cloud kapacitása

Az HUN-REN Cloud a 2016-ban elindított MTA Cloud infrastruktúrára alapoz, annak jelentős továbfejlesztésével 2020. III. negyedévétől kezdve. A bővítés utáni kapacitását mutatja az alábbi táblázat.

Erőforrás típusa HUN-REN Cloud kapacitás
vCPU (darab) 7,344
memória (RAM, TB) 35
HDD (3-as replika, TB) 1,248
SSD (3-as replika, TB) 338
belső hálózati sebesség (Gbit/s) 100
GPU-s kártyák (darab) 72
GPU memória (RAM, GB) 2,560
GPU double (TFLOPS) 622
GPU single (TFLOPS) 1,252
GPU FP 16 tensor (TFLOPS) 14,984

Mire jó a HUN-REN Cloud?

A felhő szolgáltatásokban tipikusan három szintet szoktak megkülönböztetni: infrastruktúra, mint szolgáltatás (IaaS), platform, mint szolgáltatás (PaaS) és szoftver, mint szolgáltatás (SaaS). A HUN-REN Cloud ezek közül az infrastruktúra szolgáltatás szintet (IaaS) célozza meg, amire a későbbiekben a további szintek is építhetők. A rendelkezésre álló referencia architektúrák többsége már a platform szinten biztosítja a felhőszolgáltatást.

A HUN-REN Cloud, mint IaaS felhő lehetővé teszi a HUN-REN kutatók számára, hogy különböző típusú és méretű infrastruktúrákat alakítsanak ki dinamikusan, az aktuális projektjeik igényei szerint. Így például az egyszerű desktop gépektől (pl. MS Windows, Linux) a szuperszámítógép teljesítményt nyújtó számítási fürtökig (pl. SLURM fürt) számos különböző típusú és méretű infrastruktúrát építhetnek ki a HUN-REN Cloudban, számítási kapacitásuk növelése érdekében. Ezt segítik a már említett referencia architektúrák.

A HUN-REN Cloud nagy méretű tárolókapacitást is nyújt a tudományos adatok ideiglenes tárolására, arra az időre, amíg a felhőben kialakított infrastruktúrán futó alkalmazások az adatok feldolgozását végzik. Az adatok biztonságos tárolását a legkorszerűbb OpenStack felhő alkalmazása biztosítja.

Kik használhatják a HUN-REN Cloudot?

A HUN-REN Cloud elsősorban az HUN-REN kutatóit igyekszik kiszolgálni, ill. azokat a hazai és nemzetközi projekteket, amikben az HUN-REN intézményei és kutatói részt vesznek. A fentieken túl megmaradt erőforrásokat a hazai egyetemek és ipari cégek kutatói és fejlesztői számára kívánjuk felajánlani.

HUN-REN Cloud jövőkép

Az HUN-REN Titkárság 2021.07.01. és 2024.12.31. közötti időszakra szerződésben garantálta a HUN-REN Cloud üzemeltetésének finanszírozását. Az üzemeltetési költségekben nem csak az infrastruktúra üzemeltetése és fenntartása van benne, hanem a felhasználói támogatás is, ami lehetővé teszi, hogy a felhasználókat aktívan tudja támogatni a HUN-REN Cloud fejlesztői csapata.

Nemzetközi kapcsolatok

Nagyon fontos, hogy a megnövelt kapacitású HUN-REN Cloud bekapcsolódjon az európai EOSC (European Open Science Cloud) programba és az ESFRI infrastruktúra programokba. Ennek érdekében a SZTAKI már két európai projektben is részt vesz. Az EGI-ACE projektben biztosítjuk a HUN-REN Cloud kompatibilitását az EOSC felhőkkel, valamint felhasználói támogatást adunk azon európai projekteknek, ahol magyar konzorciumi tagok is vannak. A SLICES-SC projektben részt veszünk a SLICES ESFRI program előkészítésében és a SLICES infrastruktúra európai felhasználásának megszervezésében. Célunk, hogy a jövőben minél több európai projektben vegyünk részt az adott projektek felhő igényeinek kiszolgálásában.

Honnan kaphatok további információt?

Azon kutatóknak, akik szeretnének megismerkedni az HUN-REN Cloud lehetséges felhasználási módjaival, valamint véleményükkel szeretnék segíteni munkánkat, a következő lehetőségek állnak rendelkezésükre:

1/ Havonta különböző tájékoztató eseményeken mutatjuk be a HUN-REN Cloud legfontosabb szolgáltatásait és alkalmazási lehetőségeit. Az előadásanyagok a HUN-REN Cloud weblapon keresztül érhetők el.

2/ Alap szintű és emelt szintű felhasználói támogatást biztosítunk a HUN-REN Cloud felhasználói számára, melynek keretében testre szabottan segítjük a felhő helyes és hatékony használatát a legkülönbözőbb felhasználási területeken. Ha ilyen segítségre van szükség, akkor ld. a 3/ pontban megadott e-mail címet.

3/ További információk érdekében lépjen kapcsolatba a fejlesztőkkel és üzemeltetőkkel a következő e-mail címen: info@science-cloud.hu

Adatvédelem

A HUN-REN cloud kutatói felhőszolgáltatás adatbiztonsági irányelvei kiemelt figyelmet fordítanak az adatok védelmére mind nyugalmi, mind mozgó állapotukban. Az adatvédelem egy osztott felelősségi modell keretében valósul meg, amely minden érintett fél számára világos és egyértelmű feladatokat határoz meg. A szolgáltató szavatolja az alapinfrastruktúra fizikai és logikai védelmét, biztosítva ezzel az erős biztonsági alapokat a kutatási projektek számára.

A szolgáltató biztosítja az API hozzáférések hitelességét, titkosítását és azonosítását, mely kritikus eleme a kutatási felhő biztonságos felhasználásának. Az infrastruktúra hozzáférése föderatív és lokális autorizációs mechanizmusok révén történik, naprakész kriptográfiai eljárásokkal védett módon. A szolgáltató biztosítja alapinfrastruktúra biztonságmenedzsmentjét, ezen felül referenciarchitektúrák biztosításával támogatja, hogy a felhasználók kialakíthassák a számukra megfelelő adatbiztonsági szintet. A platform szolgáltatások rendszeres biztonsági frissítéseit a szolgáltató végzi el, gondoskodva arról, hogy minden alkalmazás és rendszer megfeleljen az aktuális biztonsági elvárásoknak.

A platform és infrastruktúra felhasználóinak is aktívan részt kell venniük a saját adatbiztonsági intézkedéseik megvalósításában. Felelősek az általuk kezelt összes felhasználói adat kriptográfiai és hozzáférésvédelmi megoldásainak megfelelő alkalmazásáért. A felhasználói szolgáltatásokat azonosító és hozzáférés-vezérlési mechanizmusok kialakítása és rendszeres frissítése szintén az ő felelősségük, hogy biztosítsák a folyamatos biztonsági megfelelést és az adatok integritásának megőrzését. Ezen feladatok ellátása kritikus fontosságú annak érdekében, hogy a szolgáltatások biztonságos és megbízható működést garantáljanak a kutatási célú felhasználók számára.